ספרים קוליים – ערוץ למידה נוסף

ספרי לימוד קוליים, המלווים את הספרים המודפסים, הוכנו בכמה קורסים של האוניברסיטה הפתוחה, ואפשר להאזין להם באמצעות המחשב או להורידם לנגנים ניידים. הגרסה הקולית של הספרים זהה בתכנה לגרסה המודפסת, וכמוה היא מחולקת ליחידות לימוד, פרקים ותתי פרקים. חלוקה זו מאפשרת לסטודנטים לבחור כיצד להתקדם בתהליך הלמידה כפי שהם נעזרים בתוכן העניינים של היחידות המודפסות.

הספרים הקוליים מציעים ערוץ למידה נוסף למי שמתקשים בקריאה (סטודנטים עם לקויות למידה מסוימות, בעלי ראייה לקויה), למי ששיטת הלמידה המועדפת עליהם היא באמצעות שמיעה ולמי שעברית אינה שפת אמם. מסתייעים בהם גם סטודנטים המתקשים להתרכז בקריאה לאורך זמן – באמצעות האזנה וקריאה בו-בזמן. מהספרים הקוליים נהנים גם סטודנטים הרוצים לנצל ביעילות רבה יותר את זמנם - בשעת נהיגה, תוך כדי ביצוע עבודות הבית, בזמן הצעידה היומית וכו'.

הספרים הקוליים משולבים באתר הקורס והם מוצעים בו בשתי גרסאות:
   קבצי MP3
שאפשר להורידם לנגן MP3 נייד ולמחשב האישי, או לצורבם לתקליטורים;
   גרסה להאזנה דרך האינטרנט
באמצעות נגן מדיה (streaming).

מרבית הספרים הקוליים הוקלטו באולפני הקול באוניברסיטה הפתוחה במסגרת מיזם פא"ר. הספרים מוקראים על-ידי קריינים מקצועיים שעברו תהליך מיון קפדני. טרם ההקלטה נעשית חשיבה מעמיקה לגבי האופן שבו יוקראו הספרים: כיצד לתאר תמונות שהטקסט מתייחס אליהן; איך להקריא טבלות, חלקן מורכבות, באופן שניתן יהיה להבין את הנתונים המוצגים בהן; איך להתייחס להערות השוליים, ששילובן קוטע את רצף ההקראה ופוגם בהבנה; איך לתאר תרשימים המשולבים בטקסט; כיצד לבטא מושגים ושמות הייחודיים לתחומי הדעת השונים ועוד. כל אלה דורשים התייחסות וטיפול פרטני המתבצע בשיתוף עם כותב הקורס או מרכז ההוראה. בסיום ההקראה עוברים קבצי הקול עריכה הכוללת תיקון טעויות שביצע הקריין, ניקוי רעשי רקע, הוספת סימניות המציגות את תוכן העניינים של הספר ועוד. בתום תהליך ההקראה והעריכה מתפרסמים הספרים קוליים במדור "ספרים" באתר פא"ר.

כדי להרחיב את היקף החשיפה לספרים הקוליים, הם התפרסמו גם בערוץ האוניברסיטה הפתוחה ב-icast – ערוץ הפודקאסט הישראלי.

לשבעה קורסים נוספים הוכנה גרסה קולית והגישה אליהם אפשרית רק לסטודנטים הרשומים להם. ספרים אלה הוקלטו (בפורמט אנלוגי) במרכז למידה לעיוור "עלה" שבאוניברסיטה העברית, לבקשתם של סטודנטים עיוורים ולקויי למידה שגרסת שמע מסייעת להם בלימודיהם. בשה"ם הומרה הגרסה האנלוגית לגרסה דיגיטאלית ונוסף לה אינדקס לפי תוכן העניינים של הספר. קבצי הקול של הספרים שולבו באתרי הקורסים.

הקורסים שבהם התפרסמו ספרים קוליים

 

לקריאה נוספת:

למעלה