וידאו והנחיה סינכרונית

יחידות לימוד מצולמות (קורסים מצולמים)

יחידות לימוד מצולמות הן הקלטות של הרצאות מומחים בתחום התוכן של הקורס, המשמשות כחומר הלימוד בקורס

. במספר קורסים באו"פ, מחליפות הרצאות מצולמות את ספרי הקורס. פרויקטים אלו נקראים "קורסים מצולמים" או "יחידות לימוד מצולמות", והם יכולים לכלול את כל חומר הלימוד בקורס, או רק פרקים ממנו. תהליך ההפקה של יחידות לימוד מצולמות הוא מורכב יחסית, הן מהבחינה האופרטיבית והן מהבחינה האקדמית והפדגוגית. פיתוח כזה מבוסס על שתוף פעולה בין אנשי אקדמיה (המומחים בתחום הדעת), אנשי פדגוגיה (מתחומי ההוראה באמצעות וידאו והלמידה מרחוק), גרפיקאים, עורכים לשוניים, צוות טכנולוגי (בתחום הווידאו) ועוד.

בהשוואה לפיתוח של ספר לימוד, הרי שבשילוב של יחידות לימוד מצולמות גלומים יתרונות לגבי כל שלושת הגורמים המעורבים

בתהליך: הסטודנט, המרצה והמוסד. עבור הסטודנט יוצרת הלמידה באמצעות וידאו חוויית למידה מסוג אחר. הסטודנטים של היום, בעיקר הצעירים שביניהם, רגילים "לחיות" בעולם של מולטימדיה המבוסס על מחשב, תמונות וידאו וקול. הלמידה באמצעות הווידאו גם נותנת להם שליטה טובה יותר על הלמידה (באמצעות עצירה של הסרט וחזרה על קטעים מסוימים). גם מחקרים תומכים בהשערה כי סטודנטים מעדיפים ללמוד באמצעות וידאו. בסילי (Bassili, 2006), לדוגמה, ערך מחקר על סטודנטים בקורס במבוא לפסיכולוגיה הנלמד בשנה א' במכללה. הסטודנטים נשאלו אם הם מעדיפים ללמוד בשיטה המסורתית פנים-מול-פנים או באמצעות הרצאות וידאו מצולמות. בסילי מצא, שמרבית הסטודנטים העדיפו את הרצאות הווידאו וטען שהווידאו יכול לסייע להעלאת המוטיבציה ולהגברת העניין בחומרי הקורס.

המרצה נהנה במרבית המקרים מהחוויה החדשה ומהאתגר שהמדיום הזה מציב בפניו. השימוש בווידאו מאפשר למרצה הרבה פעמים להסביר

ולהמחיש חומרי לימוד בדרך מעניינת ופשוטה, בהשוואה למילה הכתובה. מובן ששילוב של קטעי וידאו חיצוניים, אנימציות וסימולציות יכול להעצים את היכולת הזאת. גם המוסד, כלומר האוניברסיטה הפתוחה, נהנה מהיתרונות של פיתוח היחידות המצולמות, שכן ההפקה של יחידות לימוד מצולמות היא בדרך כלל זולה יותר ומהירה יותר. במקביל, גם עדכון של הקלטות הוא מהיר, קל וזמין יותר לעומת עדכון של ספרים וחומרי לימוד מודפסים.

להלן מספר דוגמאות של קורסים מצולמים שפותחו בשה"ם:

מרצה פרופ' יצחק בן-ישראל,
בקורס "מלחמה ואסטרטגיה", 10390


מרצה פרופ' יאיר ליפשיץ
בקורס "ארגונומיה", 10702

למעלה

מרצה פרופ' דפנה אפרת
בקורס "ידע דתי, סמכות וכריזמה באסלאם", 10950
  מרצה פרופ' דוד הד
בקורס "גנטיקה של האדם: היבטים רפואיים ואתיים", 20468
  

למעלה

מרצה פרופ' ליאו קורי
בקורס "תולדות המתמטיקה", 20472
  מרצה ד"ר בלה ברובר-לובובסקי
בקורס "תולדות המוסיקה המערבית ב'", 10733
  

למעלהמקורות:

  • Bassili, J. N. (2006). Promotion and Prevention Orientations in the Choice to Attend Lectures or Watch Them Online. Journal of Computer Assisted Learning, 22: 444 – 455.