וידאו והנחיה סינכרונית


היבטים פדגוגיים בהנחיה באמצעות וידאו

אחד האתגרים המרכזיים העומדים בפני המלמדים באמצעות וידאו הוא יצירת מפגש הנחייה בו נשמר מתח תמידי, מפגש המעורר עניין בקרב הצופה "הבודד" מהבית. המנחה נדרש לאתגר את צופיו, לעודד אותם להיות לומדים אקטיביים ולתמוך בהם בארגון הלמידה ותהליך הלמידה.
בניית מפגשצריכה "להתחשב" בצרכים השונים של שתי אוכלוסיות הלומדים השונות - אלו הצופים בשדור החי ואלו הצופים בהקלטה. להלן מספר המלצות שיוכלו לעזור לכם בהעברת מפגש הנחיה באמצעות וידאו (אופק או וידאו קונפרנס).

המלצות להעברת מפגש הנחייה באמצעות וידאו:

 •  הופעה ולבוש – מפגשי אופק מתקיימים בישיבה באולפן קטן עם רקע "כרומה קיי", כחול או ירוק. לכן, יש חשיבות בעיקר לחלק העליון של הלבוש ובעיקר יש להמנע משילוב צבע הרקע בבגד. בכיתת ה-VC אין רקע מיוחד אולם חשוב להקפיד לא להגיע עם בגדים "מקושקשים" מידי (כולל פסים דקים או נקודות). במידה שהמנחה מתכנן לעמוד או להסתובב בכיתת ה-VC יש חשיבות גם לחלק התחתון של הלבוש. מומלץ גם לא ללבוש חלק עליון ותחתון באותו צבע בדיוק. מידע נוסף בסרטון...
 •  מבנה מפגש הנחיה מפגש הנחייה המועבר באמצעותוידאו מומלץ לתכנן שונה מעט ממפגש הנחיה רגיל. יש מספר דברים שיכולים לסייע ביצירת מפגש הנחייה   טוב יותר, כגון: הוספת מידע כולל מפת מפגש מפורטתבפתיח המפגש שיאפשר זיהוי מהיר של החומר בסרטון, חלוקת הנושא ל"מנות" קצרות", הוספת דוגמאות ויצירת ידע בעל משמעות ושילוב אלמנטים אודיו-ויזואליים.
 •  הכנת מצגת – מומלץ לשלב בהנחיה באמצעות וידאו אמצעי המחשה מגוונים. במרבית המקרים מדובר על מצגת שתלווה את ההרצאה, ותדגים ו/או תדגיש את מה שנאמר ע"י המנחה. קיימים מספר כללים שכדאי לזכור בעת הכנת המצגת למפגש ההנחייההמועבר בוידאו (תבניות למצגות).
 •  קשר עיןבמפגש הנחייה המועבר באמצעות וידאו לא מתקיים קשר-עין ישיר בין המנחה לסטודנטים. עם זאת קיימות מספר טכניקות שיכולות לעזור להתגבר על חסרון זה כגון: שילוב המנחה בסרטון לאורך מרבית הסרט, מבט ישיר למצלמה בעת ההקלטה ושימוש במסך מלא היכן שניתן.
 •  אינטראקציה – האינטראקציה במהלך מפגש הנחייה באמצעות וידאו שונה לגמרי מהאינטראקציה לה אתם רגילים במהלך מפגשי הנחייה  ים המתקיימים, בה ניתן לראות ולשמוע את הסטודנטים באופן ישיר. האוניברסיטה הפתוחה פיתחה צ'אט יחודי המשולב גם במפגשי אופק וגם במפגשי הוידאו קונפרנס (VC). כדאי להפוך את הצ'אט לחלק אינטגרלי של מהלך  מפגש ובכך לאפשר לכל הסטודנטים המרוחקים פיסית להיות חלק מהמפגש. בנוסף, כדאי לחשוב על דרכי אינטראקציה נוספות כגון שאילת שאלות, גם אם רטוריות, הפנייה למקורות נוספים ועוד.
 •   לאחר המפגש – העבודה על הסרט אינה מסתיימת עם צילומו. הסרט מועלה לאתר ע"י צוות שה"ם אולם מומלץ להכניס לאתר הקורס מידע נוסף על הסרט, כגון נושא המפגש, תקציר, מצגת מלווה, או קישורים לחומרים להרחבה. כמו כן חשוב לראות את הסרט כחלק אינטגראלי מתוך סביבת הלמידה בכללותה. אפשר להפנות לקטעים שונים בסרט, אפשר לשלב חלקים מהסרט בממ"נים, להמשיך את הלמידה בקבוצות דיון ועוד.
 • מצגת למנחים חדשים באמצעות וידאו
  ניתוח ראיונות עם מרכזי הוראה המלמדים באמצעות טכנולוגיית ה- VC

  למעלה