וידאו והנחיה סינכרונית

אולפני "אופק" – הנחיה בשליטה עצמית

הנחיה סינכרונית באמצעות אופק

אולפני אופק המצויים בקומת המרתף שבבניין הטכנולוגיות בקמפוס רעננה משמשים בעיקר להעברת שידורים חיים מהאולפנים, ישירות לבתי הסטודנטים שנרשמו לסוג זה של למידה. הסטודנטים רואים ושומעים את השיעור באמצעות המחשב האישי בביתם, או בכל מקום אחר שבו יש חיבור לאינטרנט. הם יכולים ליצור קשר עם המנחה באמצעות טלפון או מערכת צ'אט. השיעורים החיים מוקלטים, מועלים לאתרי הקורסים, וזמינים לכל הסטודנטים בקורס.

הטכנולוגיה הייחודית שפותחה במיוחד בשה"ם מאפשרת למנחה להנחות  את השיעור כמעט לבדו ללא עזרה טכנית. לרשות המנחה היושב באולפן עומד מחשב אישי המאפשר הצגה של יישומים שונים (אתר אינטרנט, סרט, מצגת, תוכנה וכדומה), וכן לוח דיגיטלי (ואקום) המאפשר כתיבה חופשית באמצעות עט אלקטרוני. באולפן קיימות גם שתי מצלמות: המצלמה הראשית מוצבת מול המנחה היושב, והשנייה ניצבת מעליו ומצלמת במידת הצורך אובייקטים המונחים על השולחן (למשל ספר, מכשיר או כל מוצג אחר). על השולחן מונח "לוח פיקוד", ובאמצעותו יכול המנחה לבחור מה יראו הסטודנטים על גבי המסך בכל רגע נתון: תמונת המרצה בלבד, יישום מסוים, כתיבה על גבי הלוח הדיגיטלי, או שילוב כלשהו שלהם. בכל עת יכול המנחה להקטין את התמונה של עצמו לגודל של "בול", ולמקם את ה"בול" באחת מארבע פינות המסך. בנוסף יכול המנחה בכל עת להעלות שקופית שעליה טקסט כלשהו, למשל: "הפסקה ל-10 דקות".

לצורך תקשורת עם הסטודנטים קיים באולפן מכשיר טלפון, המאפשר למנחה לקבל שיחות ישירות מהסטודנטים, ולהעלות אותם לשידור כך שכולם ישמעו את דבריהם. בנוסף מותקנת תוכנת צ'אט, המאפשרת למנחה לעקוב מי מהסטודנטים משתתף בשיעור, וכן לקרוא ולהגיב לשאלותיהם.
על תפעול כל 4 האולפנים "מנצח" טכנאי אחד, אשר דואג לתקינות השידור ומסייע למנחים ולסטודנטים במידת הצורך. אחד האולפנים כולל גם ציוד ייחודי להקלטות קול איכותיות, ומשמש להכנת קורסים מוקלטים לאנשים עם מוגבלויות ולציבור הלומדים בכלל.


למעלה