וידאו והנחיה סינכרונית

כיתה וירטואלית - למידה מהבית

הידעתם שאפשר להשתתף בשיעור מלא, לראות ולשמוע את המרצה, להצביע ולשאול שאלות, לשלוח פתקים לחברים לכיתה – כל זאת מבלי לצאת מהבית? האוניברסיטה הפתוחה מציעה לסטודנטים שלה להשתתף במפגשים אינטראקטיביים מרחוק באמצעות מערכות טכנולוגיות המכונות "כיתה וירטואלית".

המפגשים מועברים בזמן אמת באמצעות רשת האינטרנט מהמחשב האישי של המנחה (בביתו או במשרדו) למחשבי הסטודנטים. אלו שומעים ורואים זה את זה, צופים בחומרי למידה אשר מוצגים באמצעות מצגת, הדגמות של אתרי אינטרנט או יישומי מחשב שונים, סרטונים, מבחנים אינטראקטיביים או כל תוכן אחר הניתן להצגה באמצעות מסך המחשב. בנוסף יכול המנחה להשתמש בעט דיגיטלי לכתיבה חופשית על גבי ה"לוח". השיעורים החיים מוקלטים ומוצגים לסטודנטים באתרי הקורסים לצפיה חוזרת.

כיצד מתקיימת האינטראקציה בין המנחה והסטודנטים?

האינטראקציה יכולה להתבצע ע"י דיבור במיקרופון, כתיבה בצ'אט, כתיבה על הלוח והצגה בוידאו. בנוסף, המערכות כוללות כלים לניהול השיעור, סקרים הבודקים ערנות והבנת החומר הנלמד, סקרים המאפשרים דירוג עמדות הסטודנטים לגבי שאלה מסוימת, כלי הצבעה, מתן רשות דיבור וקבלת משוב על מצב הסטודנטים בכל רגע נתון.

אילו סוגי מפגשים ניתן לקיים באמצעות מערכות אלה?

מתקיימים מפגשי הנחיה לקבוצות לימוד, מפגשי ייעוץ אישיים, סדנאות, מפגשים שמטרתם הצגת עבודות סמינריוניות של סטודנט בפני המנחה, וכן פגישות עבודה של חברי צוות בארץ ובעולם. מפגשים אלו מספקים, בין השאר, מענה לסטודנטים ולמרצים מהפריפריה או כאלה שמתגוררים בחו"ל, וכן מוצעים לסטודנטים המעדיפים ללמוד ולהשתתף בשיעור מהבית.

דוגמא לקטע משיעור באלומנייט מתוך קורס חדו"א לכלכה וניהול (10142) בהנחיית ענת גזית ובהשתתפות חזי נוימן, מרכז ההוראה, במסגרת החטיבה למתמטיקה

הרצאה של ענת גזית, מרכזת ההוראה ביום העיון "וידיאו בלמידה מרחוק"

Blackboard - המערכת בה מועברים השיעורים הוירטואליים באו"פ

השיעורים הוירטואלית באו"פ מועברים באמצעות תוכנת Blackboard, התוכנה שפותחה ע"י חברת Blackboard מקנדה, משמשת מוסדות חינוך רבים בארץ ובעולם, הן בתי ספר והן מוסדות להשכלה גבוהה. התוכנה מאפשרת לקיים שיעורים סינכרוניים ממחשב המורה למחשבי הסטודנטים תוך שימוש במגוון רחב של כלים כגון: שמע, וידאו, מצגת, לוח כתיבה, צ'ט. בנוסף יכול המורה לשלב במהלך השיעור החי שאלונים לבדיקת עמדות הסטודנטים והבנת החומר, ולאפשר למשתתפים בשיעור להוסיף מחוות (gesture) כמשוב על שאלות או על אירועים במהלך שיעור  (הוספת סימן סמיילי, מטאפורה של מחיאות כפיים, הרמת יד ועוד):

פרטים נוספים על התוכנה ניתן למצוא באתר של חברת Blackboard.


 

ליצירת קשר:
הדר רותם, רכזת הכיתות הוירטואליות, מרכז שה"ם
במייל: hadarro@openu.ac.il
טלפון: 09-7780716


לקריאה נוספת:

למעלה