סוד הסידן אשר לזרעונים

מאת: מאיה שולדינר
פורסם ב"גליליאו" גיליון 48, עמ' 5, נובמבר/דצמבר 2001.
תנועתן האלגנטית והלכאורה נטולת מאמץ של מיליוני זרעונים (תאי זרע) בדרכם להפרות ביצית היא, למען האמת, תופעה מורכבת ביותר. ביונקים, הזרעונים הם חסרי יכולת תנועה עד לשלבי ההבשלה האחרונים, כאשר הם נאגרים ביותרת האשך. למרבה הפלא, כאשר הם נכנסים למערכת הרבייה הנשית הם מאיטים ואינם ממשיכים לנוע עד רגע הביוץ. ברגע זה הם לא רק מתחילים לשחות אלא גם עוברים תהליך הבשלה נוסף, שבמהלכו הם רוכשים את היכולת הכימית לבקע את מעטפת הביצית, וכן עוברים הפעלה נוספת של יכולת השחיה שלהם - דבר המאפשר להם להגיע במהירות רבה יותר לביצית ולחדור דרך המעטפת שלה ביתר כח.

מזה שנים רבות משערים מדענים שתהליך האצת השחיה בתוך צינור הביציות (החצוצרה) מסתייע ביוני סידן, אך המנגנון המדויק לא התגלה. והנה, קבוצה של חוקרים בראשותו של דויד קלפהם (Clapham) מאוניברסיטת הרווארד מדווחת בגליון אוקטובר של שבועון המדע נייצ'ר על גילוי החלבון הנמצא בזנב הזרעון ומעורב בהכנסת יוני סידן לתא. יוני סידן חודרים לתאים בסיועם של חלבונים היוצרים תעליות בקרומית-התא (חלבונים רבים כאלה נמצאים בתאי עצב ובתאי שריר ומאפשרים את פעילותם). קבוצתו של קלפהם חיפשה גנים חדשים לתעליות סידן על ידי סריקה של מאגרי רצפים ממוחשבים. הם גילו גן שדומה לתעליות סידן ידועות אך בעל מבנה ייחודי, ולמרבה הפלא התברר שהוא מתבטא באשכים בלבד, ולא בשום רקמת גוף אחרת. דגם ביטוי מיוחד זה העלה בדעתם את הרעיון שאכן זה הגן המפקח על הבשלת הזרעונים. על מנת לבדוק הנחה זו הם יצרו עכברים החסרים את פעילות גן זה, ואכן עכברים אלה יצרו זרעונים בכמויות רגילות אך בכל זאת היו עקרים - זאת, כמובן, בשל חוסר תנועת זנב הזרעון.

קיומו של חלבון זה גם בזרעוני אדם - ועם דגם ביטוי דומה - גורמת להתרגשות מרובה בקרב החוקרים. ייתכן שהוא יהווה מטרה ל"גלולות" למניעת הריון לגברים. חלבון המנטרל את פעילות התעליות ימנע את הבשלת הזרעונים לטווח קצר וימנע הריון, אך לא אמור לפגוע בשום תהליך אחר בגוף האשה או הגבר. הגילוי גם נותן תקווה לגברים עקרים רבים, שעקרותם נובעת בשל תנועתיות נמוכה של הזרעונים. מקווים שבעקבות הגילוי תימצא בעתיד דרך לשפר את פעילות החלבון בגופם.

באדיבות מערכת גליליאו.