גחלת (anthrax) ממעגל המתופפים

השתתפות במעגל מתופפים כמעט ועלתה לאחת המתופפות בחייה

מאת: ד"ר דרור בר-ניר
פורסם כרשומה בבלוג "חיידקים, נגיפים, ושאר ירקות", 21 באפריל 2010.
ב-4 לדצמבר 2009 השתתפה המתופפת במעגל מתופפים בבניין United Campus Ministry בעיירה Durham במדינת ניו-המפשייר שבארצות הברית. סה"כ השתתפו בארוע כ-60 אנשים. מספר ימים אחר-כך חלתה המתופפת בדלקת מעיים חמורה, אושפזה בבית החולים של מסצ'וסטס, ואובחנה כחולה בגחלת של דרכי העיכול. גחלת כזו לא אובחנה בארצות הברית מאז 1942.

גחלת של דרכי העיכול נובעת, בדרך-כלל, מאכילה של בשר של חיה שהיתה נגועה או מתה מגחלת. אך זה לא היה המקרה כאן. המקור לנבגים של החיידק הגורם למחלה, Bacillus anthracis, היה בכיסוי העור של אחד התופים שהשתתפו במעגל המתופפים. מקורו של התוף הנגוע היה כנראה במערב אפריקה, והוא השתתף בלא מעט ארועי תיפוף קודמים. הנבגים הופצו כנראה לאוויר בעקבות התנודות של התיפוף. נבגים נמצאו על כיסוי התוף, על שני תופים ועל עצמים נוספים באותו חדר. שלושה מקרים של גחלת עורית - בהם החיידק מזהם חתך בעור, כתוצאה מסיטואציה דומה דווחו ב-2006 ו-2007.

הבניין עבר חיטוי יסודי, והוחזר שוב לשימוש.

במקרה זה, מניחים שהנבגים חדרו מהאוויר למערכת הנשימה של המתופפת, ומשם הם הגיעו למערכת העיכול. כמות הנבגים באוויר היתה קטנה יחסית, ולכן גם אף לא אחד בחדר חלה בגחלת נשימתית, שהיא הצורה המסוכנת יותר של המחלה. לא ברור מדוע אותה מתופפת היתה הנפגעת היחידה, בארוע התיפוף הזה ובארועי תיפוף קודמים, בהם השתתפו התוף/התופים המזוהמים. הועלתה סברה שהחולה הייתה רגישה במיוחד עקב זיהום טפילי שיש במעיה, שאולי גרם לפציעות פנימיות.

השבוע (18 באפריל) דווח שהבחורה החלימה, ואף חזרה לתופף.

על הצורות השונות של מחלת הגחלת, שבמקורה היא מחלה של בעלי-חיים, כתבתי כאן.