האם בוטוקס מקל על כאבי מיגרנה?

מאת: ד"ר רויטל לביא

המחלקה למדעי הטבע והחיים, האוניברסיטה הפתוחה - 2002.

על-פי כתבה מאת Ellen Kuana מ-neuroscience for kids

רעלן הבוטולינום, הידוע בכינוי בוטוקס (Botox) הוא רעלן הפועל על מערכת העצבים. זהו החומר הרעיל ביותר בטבע. הוא מופרש מחיידק אנאירובי ששמו Clostridium botulinum. הרעלת בוטולונום יכולה להגרם מכניסתו אל מחזור הדם דרך הרירית של מערכת העיכול, מערכת הנשימה או דרך חתך בעור. הרעלן פועל על סינפסות כולינרגיות פריפריות (בקשר עצב-שריר). הוא נקשר באופן בלתי הפיך לרכיב הקדם-סינפטי ומונע שחרור טרנסמיטר, מצב הגורם לשיתוק שרירים. רעלן הבוטולינום מכונה רעלן קופסאות השימורים. הוא נמצא במזון שלא עוקר כראוי גורם להתנפחות קופסות השימורים. כשהוא מדולל הוא משמש ככלי לטיפולים נוירולוגיים רבים. משמש בנפגעי שיתוק מוחין, בעוויתות שרירים בפנים (כתוצאה משבץ מוחי) כטיפול בהזעת יתר ועוד.

הרעלן צובר פופולריות דווקא בטיפולים קוסמטיים נגד קמטים בפנים. את הרעלן מזריקים ישירות לשריר. אנשים שקבלו בוטוליניום כטיפול קוסמטי דיווחו שכאבי הראש שלהם, גם כאבי המיגרנה, פחתו. עובדה שהובילה את המדענים לחקור את התופעה.

והרי תוצאות מכמה מחקרים:
1. מחקר שנעשה באנשים הסובלים ממגרנות, כאבי ראש כרוניים יומיומיים וכאבי ראש של מתח. אנשים אלה טופלו קודם לכן בשלושה סוגי תרופות שלא הקלו עליהם. הם קבלו 4 הזרקות של בוטולינום במרווחי זמן של שלושה חודשים בין הטיפולים. 92% מהמטופלים דווחו על שיפור.

2. בוטוקס עזר בטיפול באנשים שסובלים מכאב ראש מקובץ (cluster headache). כאב התוקף יותר גברים מנשים ומגיע במחזורים כמה התקפים של כאבי ראש בתוך ימים ספורים. 4 אנשים (מתוך 7) שלא הגיבו לשום טיפול, דווחו על הקלה אחרי הזרקת בוטולינום לפניהם. 3. בוטולינום הקטין את תדירות הופעת כאב ראש של מתח וגם את עצמת ההתקפים שהתרחשו. לאנשים אלה הוזרק הבוטוקס 8 פעמים בשרירי המצח בין הגבות וקו השיער. מיגרנה מתרחשת כתוצאה משינויים באספקת דם למוח. כלי הדם במוח מגיבים בחולי מיגרנה ביתר לגירויים שיכולים להיות: מיני מזון, שינויים בלחץ הברומטרי המתרחש עם שינויים במזג האוויר, חשיפה לריחות מסוימים, אורות מהבהבים, שינויים בסדר היום (שינה מרובה או מועטת מהרגיל).

הגוף מגיב לאלה בהתכווצות יתר של שרירים בכלי הדם בבסיס המוח, קוטר כלי הדם קטן ויורדת אספקת הדם למוח. גם הטרנסמיטר סרוטונין, המופרש במצבים כאלה גורם לסגירת כלי הדם ומקטין את זרימת הדם למוח. כלי דם אחרים מנסים להתרחב כדי לספק יותר דם, כתוצאה מכך נוצרים כימיקלים שגורמים לדלקת ורגישות לכאב.

אנשים הסובלים ממיגרנות, לא די שהם סובלים מהכאב הם חיים גם עם החשש מהתקף המיגרנה הבא. אנשים כאלה מטופלים בתרופות נוגדות התקפים המטפלות בהתנפות כלי הדם, בתרופות נוגדות דיכאון המטפלות בחרדה. לא דווח על תרופה אחת המונעת את הכאב, ולא נמצאה תרופה שנשארת יעילה לאורך זמן.

השימוש בבוטולינום מקל על כאבי ראש מסוגים שונים אך המנגנון בו הוא מטפל בכאב ראש עדיין לא ידוע. יתכן שמלבד פעולתו על הרכיב הקדם-סינפטי של נורונים מוטוריים הוא משפיע גם על נוירוני חישה וכך מונע את הולכת הכאב. עדיין לא נחקרה השפעתו לאורך זמן. יתכן ומערכת החיסון תפתח תגובה חיסונית כנגדו והשפעתו תאבד. עדיין רופאים וחולים מקווים שהטיפול אכן מבטיח כמו שהוא נשמע.

המקור
אוניברסיטת וושינגטון

Copyright ©, The Open University of Israel, 1997-2005, All rights reserved
© כל הזכויות שמורות לאוניברסיטה הפתוחה - 2005-1997
הערות והצעות אנא שלחו ל: webmaster@telem.openu.ac.il