משביתים את המשבטים?

מאת: מאיה שולדינר
פורסם ב"גליליאו" גיליון 47, עמ' 5, ספטמבר 2001.
בחודש יולי 2001 חגגה הכבשה המשובטת דולי את "יום הולדתה" החמישי - חמש שנים מאז הפרסום הראשון המתאר הצלחה בשיבוט יונקים, ומאז תחילת הסערה הציבורית שמלווה את הנושא. "דולי" היתה רק ראשונה, לאחריה באו פרות, עזים, חזירים, עכברים וקופים משובטים. ובכל זאת, למרות ריבוי השיבוטים ספק אם נראה אנשים משובטים בעתיד הקרוב. כיום, אפילו בתנאים הטובים ביותר בחיות מעבדה, רק אחוזים בודדים מן החיות המשובטות אכן יוצאות לאוויר העולם. וגם יחידי סגולה אלה נולדים במרבית המקרים עם פגמים במערכת הנשימה והדם, וסובלים ממשקל-יתר ומשליה גדולה מדי.


"דולי" הכבשה המשובטת הראשונה ליד האם הפונדקאית

במחקר שהתפרסם ביולי בכתב העת סיינס נתקבלו עדויות אודות הסיבות לפגמים אלה. קבוצת המחקר של רודולף ייניש (Jaenisch) ממכון וייטהד בבוסטון, התמקדה בביטויים של גנים מוחתמים. מרבית הגנים בגוף שלנו נמצאים בשני עותקים - האחד ממקור אמהי והאחד ממקור אבהי, והתכונה התורשתית נקבעת על-פי הצירוף. למשל, צירוף גן A, שמקורו באב עם גן O שמקורו באם מכתיב סוג-דם A (שהרי "A דומיננטי, O רצסיבי"), ובדיוק כך גם צירוף A שמקורו באם עם O שמקורו באב - למקור (אבהי, אמהי) אין חשיבות, אלא לצירוף. המצב שונה לחלוטין באותם גנים העוברים החתמה: בגנים מוחתמים מתבטא רק עותק ממקור אחד - או האמהי או האבהי. תופעת ההחתמה של גנים מסוימים חשובה ביותר להתפתחות תקינה של העובר. הוכחה לכך היא שלא ניתן ליצור עוברי יונקים שהם פרתנוגנטיים, לאמור - שכל החומר הגנטי שלהם מקורו מהאם בלבד; עוברים כאלה מתים בשלב התפתחותי מוקדם.

החוקרים בדקו את ביטויים של 6 גנים מוחתמים, והתברר שבכל הפרטים המשובטים שנבדקו היה ביטוי לא תקין של לפחות אחד מן הגנים הללו. וגילוי מפתיע: ביטוי לא תקין נתגלה גם בפרטים שנראו בריאים.

ידועים כיום יותר ממאה גנים מוחתמים בגנום של יונקים. רבים מהם חשיבותם ידועה, ואילו אחרים טרם נחקרו באופן יסודי. ייניש מציע, כי אם נבדוק את הביטויים של כל עשרות הגנים הללו, נגלה כי אף פרט ששובט איננו לגמרי תקין, וכי עשרות גנים אינם מתבטאים כראוי בגופו. המסקנה המתבקשת היא כי אפילו אותם פרטים שנראים בריאים נושאים בחובם בעיות שאיננו מסוגלים לאבחן. בעיות סמויות אלו עלולות, מכל מקום, לפגוע באיכות החיים. נראה שיעבור עוד זמן רב עד שנבין את מלוא החשיבות של פגמים אלה בביטוי גנים, וזמן רב עוד יותר עד שנשכיל לתקנם. ובינתיים - יום הולדת שמח "דולי", ואולי הרבה פחות שמח לאלה שמבטיחים לבני אדם "שיבוט - עכשיו".

באדיבות מערכת גליליאו.