אנתרקס עליך, עולם?!

אנתרקס = גחלת: טרור ביולוגי

מאת: ד"ר דרור בר-ניר
פורסם ב"עדכן" - עיתון האוניברסיטה הפתוחה, גליון 36, ינואר 2002

באחד הגיליונות הקודמים של "עדכן" (מספר 31, אוגוסט 1999) סיפרתי בפירוט על מחלת הגחלת, המוכרת כעת בתקשורת בשמה הלועזי אנתרקס (anthrax), ועל החיידק הגורם לה Bacillus anthracis.

כתבתי אז על האפשרות שישתמשו בנבגי החיידק ללוחמה ביולוגית - כשהחשש העיקרי היה מפיזור הנבגים על-ידי טיל שיישלח מעירק. אז הדברים היוו רק איום (שעדיין קיים). היום הנושא מתממש, אמנם בצורה אחרת - ולפחות בינתיים רק רחוק מאתנו. אך תמיד קיים החשש שזה יגיע גם אלינו.


החל מסוף ספטמבר ועד לזמן כתיבת שורות אלה (5.12) הגיעו באמצעות הדואר למקומות שונים ברחבי ארצות הברית - בעיקר במרכזי תקשורת וממשל, ולשגרירויות שלה ברחבי העולם - מעטפות המכילות אבקה שבתוכה נבגים של חיידק הגחלת. הכוונה העיקרית של שולחי המכתבים היא שהנבגים יתפזרו באוויר ויחדרו לריאות ויגרמו לגחלת ריאתית, שהיא מחלה קטלנית.

לחוקרי ה-FBI אין כרגע מידע ממשי על שולחי המעטפות ונראה ששתי אפשרויות עומדות על הפרק:
       א. טרור אמריקאי פנימי - והועלתה האפשרות שמעורבים בכך מפתחי לוחמה ביולוגית בצבא ארה"ב.
       ב. טרור שמקורו מחוץ לארה"ב, כשהחשודה העיקרית היא עירק.

יש לציין, שעיקר ההצלחה של המהלך הטרוריסטי הזה הוא ביצירת פניקה. 23 חולים שמתוכם 5 מתים הם יבול דל מאוד לפעולת טרור. פעולות טרור קונבנציונליות, אשר מוכרות לנו לצערנו ברחבי ארצנו - גורמות להרבה יותר הרוגים ופצועים.

לשם השוואה, בשנה האחרונה חלו בגחלת ממקורות טבעיים כאלפיים אנשים, ורק כעשרה מתו.

להזכירכם, למחלת הגחלת שלוש צורות, בהתאם לחדירת החיידק: דרך העור, דרך מערכת העיכול או דרך הריאות.

גחלת עורית
הגחלת העורית נפוצה יותר בקרב וטרינרים, חקלאים, מגדלי בקר, צאן וסוסים, ועובדים הקשורים בתעשיות שמקורן במוצרים מן החי. היא מאופיינת בפצע בעור, שמרכזו שחור בשל הרס מקומי של הרקמות ובבצקת שהתפתחה עקב כך. תריסר אנשים חלו באירוע הנוכחי - כולם מטופלים באנטיביוטיקה וכולם יחלימו.

גחלת של מערכת העיכול
בליעת נבגים הנמצאים במזון מזוהם גורמת לדלקת מקומית בדרכי העיכול. סוג זה של גחלת לא הופיע באירוע הנוכחי.

גחלת ריאתית
הגחלת הריאתית, היא צורה נדירה למדי של המחלה בבני-אדם. בעבר חלו בה בני-אדם שעסקו בעיבוד עורות מזוהמים מאוד של כבשים. זו המחלה שאנו חוששים מפניה במקרה של טרור ביולוגי: נבגים במספר רב (למעלה מ-3000) הנשאפים לריאות גורמים, תחילה, למחלה דמוית שפעת, המתפתחת לדלקת ריאות קטלנית (ב90%- מהמקרים). 11 אנשים חלו במחלה כתוצאה מאירוע הנוכחי 5 - מהם נפטרו.

הנבגים של החיידק נוטים להיצמד זה לזה וליצור צברים, צברים אלה מסולקים על-ידי הריסים של דרכי הנשימה ואינם מהווים סכנה. כדי להכין את הנבגים לצרכים של נשק ביולוגי, יש לטפל בנבגים בחומר מונע היצמדות. רק בשני מקרים - במעטפות שהגיעו לסנטורים דאשל וליהי, נמצאו נבגים מטופלים בצורה זו והתוצאה אכן הייתה קטלנית - שניים מהעובדים בדואר מתו, אחד מהם ממחלה נשימתית מהירה, שרק בדיעבד התברר שהייתה גחלת ריאתית.

חשיפה לחיידק הגחלת
עשרות אנשים נחשפו לנבגים של החיידק וזה אובחן על-ידי לקיחת משטח לבדיקה בקטריולוגית מדרכי הנשימה שלהם. אנשים אלה מטופלים בחומרים אנטיביוטיים.

טיפול אנטיביוטי במחלת הגחלת
חיידקי הגחלת הטבעיים רגישים עדיין לכל האנטיביוטים הסטנדרטיים - פניצילינים, אמינו-גליקוזידים, טטרציקלינים ורבים אחרים. אך היות שחששו שהחיידקים מהונדסים וכתוצאה מכך הם עמידים לאנטיביוטים הנ"ל (כמו הזנים שנמצאו בגוויות לאחר התאונה ב1979 ,Sverdlovsk-), לכן הומלץ על שימוש בתרופה מהדור החדש, ציפרוגיס, מקבוצת הפלורוקווינולונים, שהניחו שלה אין עדיין זנים מהונדסים עמידים. עכשיו, לאחר שוודאי שהזן שמשתמשים בו רגיש לתרופות המקובלות, שינו את ההנחיה והטיפול המומלץ הוא בדוקסיצילין (סוג של טטרציקלין).

ומה הלאה?
אנו בתחילתו של עידן חדש בלוחמה הביולוגית ובטרור, וייתכן שנשמע על טרור ביולוגי באמצעות נגיפי אבעבועות שחורות: שבמדינות המערב, וגם בישראל מתחילים להתארגן לחסן את האוכלוסייה כנגדם, כנגד חיידקי דבר או מיקרואורגניזמים אחרים. ועל כך בהזדמנות אחרת.

לקריאה נוספת
באתר הקורס עולם החיידקים יש ריכוז של מאמרים וקישורים בנושא "לוחמה ביולוגית": https://telem.openu.ac.il/courses/c20237/extras.htm#biowar משם יש קישור למאמר ב"עדכן" 31.
Copyright ©, The Open University of Israel, 1997-2006, All rights reserved
© כל הזכויות שמורות לאוניברסיטה הפתוחה - 2006-1997
הערות והצעות אנא שלחו ל: webmaster@telem.openu.ac.il